Miroslav Sedlmajer, Veronika Mičáková – Brandýsek, Přelíc

Na pondělí 24.5. se už delší dobu upínaly naše bouřkychtivé naděje. Neponechávám nic náhodě, v pondělí si beru ranní službu tak, abych skončil v půl třetí a společně s Veronikou už před třetí hodinou sedíme v autě směr Brandýsek. Radarové snímky, ani pohled na severozápadní obzor nás nenechávají klidnými. Z okna automobilu už pozorujeme pěkně rostlý cumulonimbus severněji od nás. Hned míříme na naše důvěrné známá Rovina, ale oblak se nám halí za bližší oblačné vrstvy. Stejně tak jeho menší bratříčci.

Severozápadní obzor z Rovin - autor: Miroslav Sedlmajer  Severozápadní obzor z Rovin - autor: Miroslav Sedlmajer

Při pohledu na radar a shluk bouří překračující české příhraniční hory je čas se rozhodnout – buď vyčkat na místě bouři v cestě nebo si jí zkusit nadjet a pozorovat z boku. Bé je správně a my vyrážíme s cílem okolo Řevničova. Cítíme, že šance na úspěch je nejvýš padesát na padesát a tak bereme tento „výlet“ také trochu jako možnost k objevení nových pozorovacích spotů. Daří se nám značně přecenit rychlost našeho přesunu a tak se již za Slaným u obce Hvězda dostáváme do prvních srážek.

Radarový výřez části ČR. Animace 16:00–20:00 SELČ
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 2407.2 kB

Cestou pod okrajem bouře - autor: Miroslav Sedlmajer

Přiznáváme si, že na Rovinách by nám bylo lépe a tak se vracíme přes Kačici a Smečno zpět směrem na Slaný. Ale vracíme je trochu silné slovo, neboť už ve Smečně se dostáváme do táhlé kolony vytvořivší se za nehorázně pomalu jedoucím „hovnocucem“. Kdo znáte úsek ze Smečna do Slaného, jistě mi dáte za pravdu, že tady se za odpoledního provozu prostě předjíždět nedá. Nu což, aspoň mámě čas přemýšlet co dál. Jako spásná myšlenka mě napadá odbočit ještě před Slaným na odzkoušené pozorovací stanoviště nad obcí Přelíc při silnici na Studeněves.

Družice nám alespoň na chvíli slibuje prodlevu mezi dvěmi liniemi bouří a my se soustřeďujeme na pozorování jádra odcházejícího jihozápadním směrem. Ale to o sobě dává ještě řádně vědět – nejdříve nás zkropí vydatný déšť, aby záhy přešel v kratičkou intenzivní kroupovou přeháňku. Ani to ještě není konec a nám se nabízí fotogeničtější část působení oblaku – elektrické výboje. Tady nad Přelící se na mě konečně dnes usměje štěstí a já za vydatné pomoci Lightning Triggeru fotím dnešní první blesk.

Nevýrazná CG blesk „utopený“ ve srážkách - autor: Miroslav Sedlmajer

Co by to bylo za výjezd, kdybychom se nevrátili pozorovat znovu na Rovina. Chvilku tu ještě sedíme za bubnování deště do kapoty auta a nemáme vůbec žádný přehled o situaci. Pochopili jsme, že tady nám pšenka nepokvete a vracíme se na pozorovací místo z nejpohodlnějších – totiž do bezpečí domova. Otevírám okno, ze kterého už jsem se napozoroval stovek bouří, směle stavím svůj aparát bouři vstříc a spouštím Lightning Trigger, ať ukáže, co umí. Od Slaného se na nás žene nevýrazný shelf cloud a mě je jasné, že focení v otevřeném okně už nebude mít dlouhého trvání. Za chvilku už dopadají první kapky na parapet. Je nejvyšší čas se – zatím bez uloveného blesku – přesnunout na druhou stranu domu na krytou lodžii.

Nevýrazný shelf cloud - autor: Miroslav Sedlmajer

Bouře očividně slábne a slušná elektrická aktivita se mění ve sporadickou. Přesto se mi daří druhá a lepší fotografie blesku toho dne.

CC blesk na ustupující a slábnoucí bouři - autor: Miroslav Sedlmajer

Snad v Brně to Honza bude mít lepší…


Jan Drahokoupil – Brno

  Jak už to tak u mě bývá, nebývám během významných bouřkových situací tam, kde bych chtěl být. Naštěstí není Brno, kde jsem byl na služební cestě, až tak daleko, a tak bylo celkem jisté, že bouřková situace toho dne mě zastihne i tam.

Pln očekávání celý den sleduji radarovou situaci, ať již na mobilu, nebo na netbooku. Sleduji, jak se bouřkové mraky formují na západě a jak se velmi rychle posouvají na východ. První bouřka přichází kolem 14:20 SELČ.

Radarový zoom ze 14:20 SELČ s křížkem na letišti Brno (LKTB)
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 304.2 kB

V práci se snažím během pauzy z okna fotit blesky, trigger jich pár zaznamená, ale na fotce není nic. Je dost světla a zřejmě se jednalo o výboje v mracích. Ani já sám jsem je neviděl. Spouští se prudký déšť. Silnice jsou během chvilky zaplavené a já si v duchu říkám, že tohle tady lidé na Moravě asi teď neradi vidí po nedávných povodních. Bouře tohoto dne naštěstí postupují velmi rychle, takže během chvilky zase svítí slunce a po dešti není ani památky. Na zadní straně odcházejícího cumulonimbu se objevují poměrně velké oblaky mamma.

Oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil  Oblaky mamma - autor: Jan Drahokoupil

Radarový zoom v situaci, kdy jsem fotil oblaky mamma. křížek zančí letiště Brno (LKTB)
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 301.9 kB

Netrvá to však dlouho a přichází další bouřka. Krátce před čtvrtou hodinou odpolední pozoruji čelo bouře s húlavou.

Čelo přicházející bouře - autor: Jan Drahokoupil  Čelo přicházející bouře - autor: Jan Drahokoupil

Zoom na druhou bouřku s húlavou u letiště Brno.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 300.2 kB

Fotografování blesků opět nevede ke kýženému úspěchu, tak se na závěr bouřky alespoň věnuji její zadní straně, kde se vyskytuje poměrně zajímavá struktura oblačnosti.

Zadní strana odcházejícího Cb - autor: Jan Drahokoupil

Bouřka odchází od letiště.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 300.8 kB

Tím mé odpolední snažení končí. Míříme s kolegou na hotel, kde se v rychlosti ubytujeme, abychom se vzápětí vydali na hrad Špilberk v centru města, odkud je slušný výhled do okolí. Plánuji, že bych odtud mohl pozorovat bouře, vyskytující se momentálně v Čechách. Jejich příchod očekávám někdy kolem osmé hodiny večerní. Mezitím mám čas hledat vhodné místo na pozorování, ale zjišťuji, že nikde to není ideální, protože kýženým směrem žádná vyhlídka není a nebo je zarostlá stromy. Navíc se areál hradu večer zavírá, takže mohu zůstat jen v prostorách pod ním a zde je situace ještě o něco horší.

Rozpad Cb západně Brna. Křížek značí střed Brna.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 249.5 kB

Zbytek Cb v podobě slábnoucí kovadliny - autor: Jan Drahokoupil

Když se černá mračna blíží k Brnu, dávám se bez boje na ústup. Čekal jsem, že uvidím alespoň záblesk, ale dlouho se nic nedělo a já jsem se musel stáhnout, než začne pršet a bouřit. Cestou zpět na hotel se již ozývá zlověstné hřmění a jen co dorazím na pokoj, venku se rozpoutává pravá bouřka. Výhled z okna mám mizerný, tak alespoň vezmu fotoaparát do ruky a s nasazeným triggerem se snažím vyfotit blesky, které jsou již velmi blízko. Nakonec se mi daří vyfotit jeden jediný blesk. Poté se spouští intenzivní déšť a prší do okna. Tím mé veškeré snažení definitivně končí a již jen poslouchám hřmění a záblesky v okně.

Linie bouřkových jader přichází k Brnu.
© 2010Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 269.3 kB

Blesk z okna hotelu v Brně - autor: Jan Drahokoupil


Tibor Csörgei – Blahová, Slovensko

V práci od rána sledujem jedným okom oblohu. Podľa Estofexu majú byť búrky a my sme mali naplanovanú brigádu na stavbe novej hvezdárni. Okolo 15:00 sa už zbierali CBčka, preto pre istotu obvolávam kamarátov, aby prišli skôr.

Počas prác sa obloha postupne zaťahovala, s úžasom sledujeme dianie na oblohe. Niektorí z nás ešte z „blízka“ nevideli poriadnú búrku.. Dokončujeme práce, fotíme oblohu, upratujeme. Začína pršať, najprv len jemne, prichádza náraz vetra a potom sa spustil lejak.

Búrka - autor: Tibor Csörgei  Búrka - autor: Tibor Csörgei  Búrka - autor: Tibor Csörgei

Búrka - autor: Tibor Csörgei

Asi pol hodiny sedíme pri poháriku piva z dobrým pocitom po dobre vykonanej práci  a peknom „nebeskom“ divadle. Celé to korunovala pekná dúha a mammaty. Bola to prvá naozajstná tohtoročná búrka… Som rád, že som mohol byť pri tom…

Dúha - autor: Tibor Csörgei  Mammaty - autor: Tibor Csörgei

Nakoniec ešte výstup z meteostanice.


Lukáš Ronge – okolí Hradce Králové

Tento den se čekaly poměrně silné bouřky v severních Čechách, avšak již dopoledne se zdálo, že se to hlavní bude odehrávat vlivem zatažené oblohy a nemožnosti prohřívání země jinde. Od 13h jsem si vzal v práci dovolenou a vyrazil jsem domů pro potřebné věci a vyrazil jsem směrem na jih. První zastávku a pozorování situace jsem zahájil na benzince v Jaroměři, zde jsem čekal cca 30 minut co se bude dít. Po konzultaci s Tomášem Púčikem a ne příliš vzhlednou oblohou jsem vyrazil dále na jih směrem na Hradec Králové. Po cestě jsem viděl několik blesků z již odcházející bouře a projížděl jsem silnými srážkami, kde již bylo nutné značně zpomalit rychlost auta. Když bylo jasné, že tuto bouřku již nedohoním, ač to nemělo ani smysl, protože se v dešti již blesky fotí špatně, jel jsem na místo, kde to znám a kde by mohlo být dobré místo na timelapse odcházející bouřky, tedy u rybníka nedaleko nájezdu na D11. Přesně jak jsem odhadl, pohled na odcházející bouřku byl hezký, pozoroval jsem i několik pileusů. Při timelapsování jsem se stal středem pozornosti dvou hus, které mě během chvilky „přijely“ zkontrolovat, co to vlastně dělám.

Odcházející bouřka - autor: Lukáš Ronge  Konvekce - autor: Lukáš Ronge  Husa - autor: Lukáš Ronge

Když už byl pohled na odcházející bouřku nezajímavý, po zkontrolování radaru jsem vyrazil o trochu více na sever, kde byl lepší pohled západním směrem, odkud přicházely další bouřky. Po příjezdu k vysílači Chlum jsem začal pozorovat radarové snímky a zjistil jsem, že bouřka, která původně šla na Chlum o něco více zatočila a míří na Dvůr Králové, vyrazil jsem tedy tam. Ale ani tam jsem krom silných srážek a několika blesků nic zajímavého neviděl.

Protože se jednalo o první letošní větší výjezd, tak jsem byl spokojen, hlavně kvůli otestování netbooku a odesílání GPS pozice stormchasera v terénu.


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ

Související diskuze na fóru:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=660 – bouřky 24. 5. 2010