Autor: J. Džugan

Jan Džugan – Toužim, okres Karlovy Vary

Jelikož se předchozí studené fronty příliš nepovedly, můj zrak se upínal v naději, že se alespoň tento den něco povede. Modely ukazovaly nějaké srážky do severozápadní části Čech, proto jsem se rozhodl zvolit Toužim. CAPE mělo dosahovat hodnot do 1000 J/kg. Střih větru byl mezi 10-15 m/s. Byly tu tedy podmínky pro alespoň slabě organizované multicely.První bouřky se začaly vytvářet kolem 15. hodiny v Německu. Postupně se formovaly do multicel a některé z nich překračovaly hranice. Jedna z nich, vykazující slušnou bleskovou aktivitu, přešla ve večerních hodinách přes severní část Karlovarského kraje. Od nás však výhled kryl předsunutý trvalý déšť. Až posléze se zformovaly i v našem okolí první buňky. Byly však velmi slabé, blesková aktivita byla zanedbatelná. Stejně tak struktura nebyla nic moc.

Slabá bouřka 1 - autor: Jan Džugan  Slabá bouřka 2 - autor: Jan Džugan

Lépe se to počalo vyvíjet až během stmívání, kdy jsme si na jihozápadním obzoru povšimli nově se tvořících multicelárních bouřek. I vizuální pohled na bouřku byl zajímavý, měla odlišené vtokové a srážkové pásmo. Bouřka šla navíc ze směru od jihozápadu, který nám tradičně přeje. Po pár minutách se mi povedlo chytit první blesky, včetně jediného, navíc dosti mrzáckého blesku do země.

Další bouřka od jihozápadu - autor: Jan Džugan  Bouřka od jihozápadu s CC bleskem - autor: Jan Džugan  slabý CG blesk ve srážkách - autor: Jan Džugan

S tím jak se bouřka dále blížila, bylo bleskové divadlo stále zajímavější. Ovšem zvláštní bylo, že již všechny blesky byly typu CC, navíc směr jejich výboje byl z jihu na sever, směrem od jádra k vrstevnaté části bouřky. Blesková aktivita nebyla nijak závratná. Tak 1-2 blesky do minuty. Vzhledem k jejich pravidelné frekvenci a stálému místu byly dobře předvídatelné a daly se celkem snadno vyfotit.

CC blesk 1 - autor: Jan Džugan  CC blesk 2 - autor: Jan Džugan  CC blesk 3 - autor: Jan Džugan

CC blesk 4 - autor: Jan Džugan

CC blesk 5 - autor: Jan Džugan

Tato buňka nás nakonec přešla okrajově s mírným, zahradnickým deštěm. Ještě na svém odchodu stačila vyprodukovat pár CC blesků osvětlující hezky srážkové pásmo.

CC blesk 5 - autor: Jan Džugan  CC blesk ve srážkové botě - autor: Jan Džugan

Za tímto jádrem však postupovalo ještě jedno. Den tak nekončil. Bleskově bylo sice ještě slabší, byli jsme však poměrně úspěšní. Bouřka měla na své jižní straně opět zajímavou základnu, a jelikož šla v trase předchozí buňky, všimli jsme si náznaku roll cloudu, který se vytvořil ve vlhkém vzduchu po předchozí buňce.

CC blesk na další bouřce 1 - autor: Jan Džugan  CC blesk na další bouřce 2 - autor: Jan Džugan

CC blesk a náznak roll cloudu - autor: Jan Džugan

Bouřka po přechodu zeslábla a přestala být vizuálně zajímavá. Od jihozápadu šly sice ještě další jádra, ty už ale nebyly ničím zajímavé, proto jsme pozorování ukončili.

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouřek Západními Čechami. Křížek značí Toužim
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 6984.2 kB


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1724 – Bouřky 3.6.2017 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav