Tento den bylo opět upozorněno na možnost výskytu silných bouřek z tepla ve vlhkém a velmi teplém vzduchu, který k nám proudil od jihu až jihozápadu na přední straně oblasti nízkého tlaku nad západní Evropou. Skutečně jednotlivé bouřkové buňky vyskakovaly na radaru již kolem poledních hodin, ale náš region byl zrovna jaksi mimo centrum veškerého dění. Když už se nějaká evidentně vytvořila a směřovala k našemu městu, než dorazila, zbyl z ní jenom cirovitý závoj ve výšce…

První krásná buňka vyskočila před Benátkami před 17:30. Pozoroval jsem jí chvíli s kolegou z práce a byl svědkem samotného počátku její elektrické aktivity. Začala jiskřit mezi mrakem a zemí a několikrát z ní uhodilo asi 1km SZ od obce Sedlec, jak mi potvrdila známá, když zrovna pracovala na zahradě: „Několik blesků a hned hrozný rány“…. Kolem této buňky se začaly tvořit další malé bouřky, a tento komplex již opouštěl náš region a směřoval dál na Jizerské hory a Krkonoše….

 

Cestou z práce (kolem 18:20SELČ) si všímám na SZ-S obzoru hradeb další bouřkové oblačnosti, která však se tvoří severozápadně ode mě a její postup k nám téměř jistě nehrozí. Okolo 20:00SELČ si však všímám na radaru, že celý komplex ze SZ Čech se dostal kousek severně od našeho města, ale již je pozdě podnikat lov na tuto bouři, navíc se vzápětí jižní konec tohoto komplexu začíná rozpouštět.

 

Kolem 20:15 udiveně sleduju, co se to začíná „vařit“ kdesi na Sedlčansku a pak i širším okolí a zdá se, že to postupuje S-SV směrem, tzn. k nám.

Rozhoduji se velice rychle pro místo, kde je výborný výhled na jižní obzor a volám kamarádovi Lojzovi, což takhle dát kafe a užít si večerní siestu na jeho zahradě s blýskavicí na obzoru. Samozřejmě souhlasí, tak balím techniku a vyrážíme na vyvýšenou část Benátek. On má již připravený stativ i  s jednookým hvězdářským dalekohledem, že se třeba bude hodit. Lojza připravuje kafe na terasu tak se chvíli věnujeme klábosení… Já však již nedočkavě sleduju s přibývajícím soumrakem, jak od jihu nastupují čím dál víc zřetelnější blesky. První fotku mohutného kumulonimbu na jižním obzoru pořizuji ve 21:27SELČ již při nedostatku světla. Ovšem v horních partiích tohoto oblaku je možné pozorovat velmi aktivní blýskavici.

Bouřka přichází - autor: Miroslav Meglič

Po setmění Lojza otáčí dalekohled dolů na jižní obzor za obec Jiřice a k  mému překvapení se v jeho hledáčku objevuje nejvyšší stavba v naší republice. Jedná se o cca 30km vzdušnou čarou vzdálený vysílač Liblice 2 u Českého Brodu, kam se občas vydávám s kamerou, a který tvoří dvojice stožárů, vysokých 355m nad terénem. Tyto dva „jímače“ si v okolním nepříliš kopcovitém terénu přímo říkají o blesk. Blesky CG jsou již patrné dole na obzoru v místech, kde je vysílač, tak tam zaměřujeme své pohledy. Směruju tedy fotoaparát tím samým směrem jako dalekohled a nastavuju optický zoom na maximum. Po pokusné 20 sekundové expozici je krásně vidět samotný vysílač a tak netrpělivě očekáváme první úlovky. Ty na sebe nedají dlouho čekat. Máme štěstí, že se blýská právě v tomto malém obzoru ohraničeném dvěma stromy za horizontem Jiřic :-).

Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič
Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič
Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk v oblacích - autor: Miroslav Meglič Vzdálený blesk - autor: Miroslav Meglič

Zachytil jsem poměrně zdařilé výboje, ale na úder blesku do vysílače jsme čekali marně :-). Z takové dálky je dost nemožné určit, jak daleko blesky probíhají a z fotek je zřejmé, že se odehrávaly ještě za vysílačem, tedy více jižně, než jsme doufali… Po celou dobu byl vysílač poměrně dobře viditelný v dalekohledu, i když později začala jeho světla slábnout v dešti, který se jistě spustil nad Českým Brodem, ale to už byla bouře více východně a ke všemu mnohem slabší… Když jsme se chystali k odjezdu domů, začalo slabě pršet i nad Benátkami, nad které se nasunula kovadlina uvedených bouřek. Tím pro mě skončil docela úspěšný lov.

Ohledně toho vysílače mám ještě dost informací přímo od fundované osoby z  Českých Radiokomunikací a jednu velice zvláštní zajímavost. Ale o tom zas příště, až budu lépe připraven na výjezd a dostanu se mnohem blíž k  uvedené konstrukci…

Pozorované jevy:  cumulonimbus, praecipitatio, blesk

Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
EUMETSAT – Evropská organizace pro meteorologické družice
Bouřky 25. 5. 2007 – pozorování od Jana Drahokoupila a Radka Sedlmajera