Jak to začalo

Vznik projektu SkyWARN CZ&SK se datuje do přelomu jara a léta roku 2006. Tehdejší situace s dostupností dat pochopitelně byla horší, než je tomu dnes. Ani výstražný systém ČHMÚ nebyl moc dobrým vodítkem pro amatérské lovce bouřek, kdy lze čekat opravdu zajímavé bouřky, které budou fotogenické a kdy ne. Výstrahy totiž byly vydávány hlavně na situace s rizikem přívalových povodní, kdy struktura bouřkové oblačnosti často bývá nezajímavá a nepříliš fotogenická. Navíc časté kouřmo kvůli vysoké vlhkosti vzduchu v takových situacích kvalitě fotek opravdu nepomůže.

První předpovědi

Společně s kolegou Tomášem Púčikem ze Slovenska jsme tedy v červenci 2006 začali s vydáváním prvních experimentálních předpovědí bouřek. Ty sestávaly z mapek a textu s detailnějším určením a popisem toho, co lze v daný den čekat, ale i proč tomu tak má být. Velkou inspirací nám byly předpovědi vydávané americkým Storm Prediction Center (centrum pro předpovědi bouří), ale i předpovědi projektu Estofex. Postupem času se k nám přidali další lidé jako Majda Labajová (dnes už Glofáková), Róbert Kvak, či Tomáš Stanislavský. Celý projekt byl od začátku velkou improvizací ohledně fungování webu a systému, jak vydat předpověď. Vše značně usnadnil až vlastní redakční systém napsaný v použitelné podobě v polovině roku 2009. Jedna z prvních nově vydávaných předpovědí tak byla na silné derecho 23. července 2009.

Co jsme si z toho odnesli

Bohužel nikdo nedělal objektivní vyhodnocení naší úspěšnosti. Ať byla ale jakákoli, selhání se stávala a přicházely i situace, kdy celá předpověď značně pohořela. K životu v jakékoli jeho oblasti ale patří i takové situace, kdy něco nevyjde tak, jak bychom chtěli. Takové situace jsou ale nezbytně nutné k tomu, abychom se posunuli zase o kousek dál. Tak i nás dotlačila taková selhání k tomu zamyslet se víc nad tím, co bylo jinak, jestli jsme něco přehlédli, anebo zda selhalo něco jiného, co nebylo s danými daty možné předpovědět. Celá ta práce pro nás byla koníčkem, kterému jsme věnovali hodiny svého volného času, a jak už to bývá, tak člověk nemůže žít jen tím. Přicházely věci jako vysoká škola, zaměstnání, ale i osobní život a běh věcí dospěl k tomu, že jsme postupně naší činnost na předpovědích v roce 2013 ukončili. Byla to pro nás obrovská praktická škola, která nás naučila tolika zkušenostem, jako žádná sepsaná učebnice naučit nemůže. Někteří z nás dané zkušenosti doteď využívají při předpovědích ve své práci prognostika, při školení jiných prognostiků, ale i ve výzkumných projektech. Pro některé jde „jen“ o vzpomínky na tu fajn dobu, kdy se čekalo s napětím na to, co k situaci řekne SkyWarn a podle toho se plánovalo volno v práci, výjezdy apod.

Zveřejnění archivu

Během dalších let se opakovaně objevovaly dotazy, jestli je archiv předpovědí SkyWarnu nějak dostupný, či zda je možné dohledat alespoň jednu předpověď na ten či onen den. Archiv se skutečně zachoval, respektive jeho velká část, a tak je možné ho zpřístupnit veřejnosti a jít s kůží na trh a propojit předpovědní texty a mapky s články, kde je hezky vidět, jak to či ono vyšlo. Doufáme tedy, že zveřejněné předpovědi poskytnou odpovědi na všechny ty dotazy a že Vám jejich prohlížení bude příjemnou inspirací, pomocí k pochopení problematiky, nebo jen důvodem k příjemným vzpomínkám na zajímavé situace, které i naše počasí umí občas vykouzlit.

 

ARCHIV PŘEDPOVĚDÍ BOUŘEK

ARCHIV PŘEDPOVĚDÍ NEBEZPEČNÝCH JEVŮ