Jan Džugan, Lubomír Opalecký – Plzeňsko; Rokycansko

Květen byl ve znamení výrazně nadprůměrných teplot v brázdách nižšího tlaku vzduchu, kdy se synoptika neměla moc ke změnám. Tomu odpovídal i charakter bouřek. Žádné dynamické situace s výraznými přechody front a se střihem větru se nekonaly. Proudění bylo převážně dost netypicky od jihovýchodu a vzniklé bouřky zasahovaly často ty samé oblasti jako v předchozí dny, přičemž o kilometry dále celé týdny nekáplo. Ani tento den se od předchozích neměl nijak moc lišit.

Po práci jsem se přesto sešel s Lubošem, a jelikož se v předchozích dnech příliš nedařilo, hlad po bouřkách byl obrovský. Na obloze zrovna vznikala první konvekce, bylo tedy tak akorát někam vyrazit, vybrali jsme si Koterovskou vyhlídku jihovýchodně od Plzně. První oblaky cumulonimbus vyrostly východně s postupem k severozápadu, další bouře vznikaly jižněji od naší pozice.

Čerstvý cumulonimbus - autor: Luboš Opalecký  Vývoj vzdálenějších bouřek východně od Plzně - autor: Luboš Opalecký

Věnovali jsme se časosběrnému snímání jejich vývoje a vzhledem k neúspěchům v minulých dnech, kdy se nám bouřky převážně vyhýbaly, jsme byli velmi rádi i za toto. Obloha navíc byla totiž oproti minulým dnům daleko vyčištěnější a zákal nebránil v pozorování.

Cumulonimby daleko na jihu - autor: Luboš Opalecký

Cumulonimby na jihu - autor: Luboš Opalecký  Slábnoucí konvekce na jihu - autor: Luboš Opalecký

S vývojem jsme byli postupně obklíčeni bouřkami ze všech stran. Ty postupně přirůstaly i od jihozápadu a situace hrozila i nějakými zákeřnými bleskovými údery. Bouřky, co vznikly jako první jihovýchodně od Plzně, se postupně přesunuly severním směrem a produkovaly výrazné srážky, možná i krupobití, k tomu tu byly stále častější CG blesky. V průběhu se sjelo na Koterovské vyhlídce množství náhodných pozorovatelů, kteří si bouřku také symbolicky fotili mobilními telefony.

Silná bouřka nad Plzní - autor: Luboš Opalecký

Mohutná cumulonimbus jihovýchodně - autor: Luboš Opalecký  Jádro bouře nad Plzní - autor: Luboš Opalecký

Kovadlina bouře - autor: Luboš Opalecký  Srážková bota - autor: Luboš Opalecký

Ovšem postupně naší pozornost upoutala bouřka jihozápadně od Plzně. Původně jsme si mysleli, že bude postupovat s dalšími bouřkami rovnoběžně k severozápadu, a tak jsme přemýšleli si jí nadjet. To se ale nestalo, a bouřka si to zamířila kolmo na směr postupu ostatních bouřek k severovýchodu. Před ní se rozvinul několikapatrový arcus.

Vznik nové bouřkové buňky 1 - autor: Luboš Opalecký  Vznik nové bouřkové buňky 2 - autor: Luboš Opalecký  Vznik nové bouřkové buňky 3 - autor: Luboš Opalecký

Vrstvený arcus na čele bouře - autor: Luboš Opalecký

Shelf cloud a srážky - autor: Luboš Opalecký  Silná bouřková buňka - autor: Luboš Opalecký

Postupně se její základna rozšířila v obrovský talíř, přičemž v zadní části vypadávaly silné srážky. Bouřka si však sála teplý vzduch od jihovýchodu, což jsme poznali podle pohybu temných základen mraků nad našimi hlavami.

Mohutné bouřkové jádro 1 - autor: Luboš Opalecký  Silné bouřkové jádro 2 - autor: Luboš Opalecký

Silné bouřkové jádro 3 - autor: Luboš Opalecký

Když se pak bouřka přesunula do oblasti, kde předtím zapršelo z již zaniklé buňky, utvořila se pod její základnou další sníženina připomínající stěnový oblak z důvodu zvlhčení vzduchu ze srážek. To se nám ale bouře ztrácela z dohledu.

Silné bouřkové jádro prosvícené bleskem - autor: Luboš Opalecký

Silná bouře v dalším stádiu - autor: Luboš Opalecký  Detail jádra bouřky - autor: Luboš Opalecký

Radarová animace dění v okolí Plzně.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 5451.1 kB

I přesto, že se tento den nečekaly žádné výrazné dynamické podmínky, bouřky utvářely zajímavé struktury. Tato bouřka se chovala asi tak, jak bývá běžné při střihu větru okolo 15m/s. Velmi nás potěšilo to, že i takový den, kdy se čekají nejvýše neorganizované pulzní bouřky, dokáže vytvořit takovou krásu. Den však ještě nekončil, jihovýchodně od nás postupovaly k severu další bouřky, proto jsme se přesunuli kousek na východ na Rokycansko. Všude tam rostly k nebi další věže, zastíněné bouřkami západně. Dostali jsme se až do obce Lhota pod Radčem severovýchodně od Rokycan.

Rozvoj cumulonimbu - autor: Luboš Opalecký  Slábnoucí bouřka od jihu - autor: Luboš Opalecký

Situace byla ale dost nebezpečná, raději jsme se nezdržovali moc venku, CG blesků bylo poměrně dost. Struktura slábla, proto jsme se rozhodli se pomalu vracet do Plzně, přičemž jsme cestou udělali pár přestávek kvůli sledování bleskové aktivity. Několik pěkných blesků se nám povedlo na video zachytit.

CG blesk - autor: Luboš Opalecký  CC blesk - autor: Luboš Opalecký

CG blesk - autor: Luboš Opalecký


Celý systém nakonec postoupil do severozápadních Čech, kde se rozpadl.

Radarová animace dalšího vývoje, křížek značí naší přesnou pozici.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 3603.4 kB

D. Müllerová, J. Drahokoupil – Slánsko, okr. Kladno

Letošní sezona je prostě divná. Nemůžu si pomoct, ale divnější sezonu jsem snad nezažila. Celý duben/květen foukal suchý vítr od V-JV. Pokud už měly jít z tohoto podivného směru bouřky, většinou do našich končin již nedošly, případně se většinou důsledně vyhnuly Brandýskému oku. Po výjimečně zdařilé akci z 23. 5., kdy jsme si za bouřkou kousek popojeli, se to ještě celkem povedlo i 29. 5.

Již den předtím nás jakýsi vybublanec minul JZ. Byl poměrně úzký s protáhlou kovadlinou, ve které téměř nepřetržitě hřmělo. Být noc, asi by z toho byla celkem slušná diskotéka, takhle jsme z toho ovšem neměli nic, jen akustický požitek. Ač tedy na jedné dokumentační fotce se jeden blesk – chudinka našel. Kdo ho najde, dostane bludišťáka… :-).

Hledejte blesk.. :-) - autor: Dagmar Müllerová

Druhý den se bouřka vydala po téměř stejné dráze. Chvíli jsme sledovali, jak zesiluje a když už vyprodukovala i pár cégéček, usoudili jsme, že by možná nebylo od věci vyrazit alespoň na pár posledních blesků na Rovina. Původně jsme se chtěli hned vrátit, nicméně poté, co nám tato bouřka úspěšně zdechla ještě dřív, než jsme se na ty Rovina dostali, zavětřili jsme šanci na narůstající konvekci po boční straně zdechliny.

Vydali jsme se tedy za ní na SZ směrem na Panenský Týnec s tím, že se uvidí, jestli se uvidí… a kupodivu se i uvidělo. Mrak to výjimečně nezabalil a dopracoval se až do stadia Cb a dokonce na nás počkal s prvním probliknutím až do chvíle, kdy jsem u Třebíze na poli vyložili výbavu a vše naštelovali. Nevídané. Počastoval nás několika cégéčky a aby to zase moc nepřeháněl, celkem rychle se rozpadl.

CG blesk ve srážkách - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk mimo srážky - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk proti západu slunce I - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk proti západu slunce II - autor: Jan Drahokoupil

Radarový snímek s detekcí blesků Blitzortung zobrazující bouřku u Třebíze, okr. Kladno.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 239.7 kB

Co teď? S jídlem roste chuť a tohle sousto sice nebylo špatné, ale chtělo by to další nášup. Ten se ozval vzápětí táhlým zabručením kdesi na JZ, kde se vytvořil komplex několika buněk. Vrátili jsme se tedy zpět ke Slanému, kde jsme uhnuli na Řevničov a pokračovali za černou stěnou až kamsi k obci Mšec, kde jsme objevili celkem slušný výhled, kde to na obzoru pěkně blikalo. Jelikož jsme se již ocitli na hranici srážek, nemělo cenu pokračovat dále, a tak jsme zakempili na louce těsně u silnice. Bouřka byla elektricky poměrně aktivní, ale spousta výbojů byla utopena ve srážkách, které se nám zatím naštěstí vyhýbaly. Než přirostly buňky do kolizního kurzu, nechávalo nás to na místě nezvykle dlouho.

blesk   CG blesk v dešti - autor: Dagmar Müllerová

CG blesk klasický - autor: Dagmar Müllerová  

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

CG blesky na přicházející bouři III - autor: Jan Drahokoupil  CG blesk na přicházející bouři II - autor: Jan Drahokoupil

Když už se přeci jen něco rozhodlo vyrazit směrem k nám a ukončit náš lov, přibrzdilo u nás auto a hle – Michal Janoušek. Prohodili jsme pár slov a pak to Michal pokračoval zkusit ještě dál za les, nicméně brzy se vrátil potvrdit naši domněnku, že tam už prší. Udělali jsme mu místo v našem vjezdu a tak se k nám na chvíli přidal. Původně málo strukturovaná oblačnost začala být trochu více strukturovaná a za chvíli nám první kapky oznámily, že náš čas již vypršel, protože teď tu bude pršet. Pánové začali balit a mně se nechtělo, dala jsem si tedy posledních 10 vteřin s tím, že pak už opravdu jdu. 10,9, 8…júúúúúú. Obzor protl celkem slušný blesk. Je tam. Dobře už jdu…

...a teď už můžu jít sbalit :-) - autor: Dagmar Müllerová

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung zobrazující večerní vývoj bouřek. Křížek značí Mšec, okr. Rakovník.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 2502.4 kB

Rozloučili jsme se s Michalem a vyrazili k domovu, ale než jsme stačili uhnout naším směrem, na SZ to opět začalo blikat. No tak si tedy dáme after party a už jsme upalovali zpět k Třebízi. Náš  vjezd ovšem okupovali zemědělci, kteří se rozhodli potmě stříkat pole a tak jsme si museli najít jiné místo, což nevadilo, neboť blikalo trochu víc na severu, kam nebyl z původního místa nejlepší výhled. Blesky už ale byly poměrně daleko a stále se vzdalovaly. Po okolí to kumulilo a my stále doufali, že něco naskočí i blíž. Sem tam to probliklo i za námi na jihu a vlevo na západě, kde už nic blikat nemělo.

CG blesky na vzdalující se bouřce I - autor: Dagmar Müllerová  CG blesky na vzdalující se bouřce II - autor: Dagmar Müllerová

Zamotaný CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  Blesk

Radarový snímek s detekcí blesků Blitzortung zobrazující noční bouřku u Třebíze, okr. Kladno.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 201.6 kB

Cébák, který vyskočil vedle nás směrem na SV a ve který jsme doufali, poodešel kousek dál do dostatečné vzdálenosti, aby konečně mohl v klidu začít blikat, chvilku jsme váhali a jelikož nám práškující zemědělec začal čím dál víc svítit do očí a do objektivů, začali jsme ono bouřku prohánět až kamsi za Klobuku. Bohužel byla rychlejší a značně utekla na sever, kde brzy skonala. Vůbec všechny bouřky a jejich pozůstatky najednou začali mizet, jako když smáčkne tlačítko OFF. Nastal čas výjezd ukončit a zamířit k domovu.


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1763 – Bouřky 29. 5. 2018 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps