J. Drahokoupil – Brandýsek, okr. Kladno; Kamenice, okr. Praha-východ

Po předchozích neúspěšných výjezdech jsem si řekl, že se tentokrát za bouřkami nikam daleko hnát nebudu. Ostatně se zdálo, že to tentokrát ani nebude třeba. Estofex sice tento den předpověď nevydal, ale úspěšně ho zastoupil náš Skywarn, který vydal celkem rozsáhlou dvojku na velkou část Čech, což znamenalo, že při troše štěstí budeme moct pozorovat klidně i z domova.

První náznaky bouřkové aktivity se začaly vykreslovat na radaru ještě v pozdně odpoledních hodinách, ale výraznější odrazy se na radaru objevily až po 19. hodině večerní, kdy se již pomalu začala formovat na západě bouřková linie, která si to později zamířila na severovýchod… tedy i k nám.

Radarový snímek vzniku MCSky na západě. Čas 19:00 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 121.2 kB

O hodinu později již bylo zřejmé, že nás bouřka tento večer nemine a zároveň nebylo třeba nikam jezdit, což většina z nás po předchozích dnech docela ocenila. Po půl deváté večer jsem to doma již nevydržel a vyjel jsem na blízká Rovina, abych zabral vhodné místo, než přijede Mirek :-). V klidu jsem si připravil techniku… jeden stativ jsem si nachystal venku, druhý v autě, až bude čas se přesunout do bezpečí vozu a na střechu auta jsem si přimontoval kamerku GO PRO HD. pár minut po mně dorazil i Mirek a jal se provádět podobné úkony jako já. Bouře se blížila a nad obzorem se začal rýsovat náznak húlavy, za kterou se celkem pravidelně blýskalo, ale bohužel byla většina blesků ukrytá v oblačnosti nebo ve srážkách.

Vzdálený CG blesk s húlavou - autor: Jan Drahokoupil  Bližší CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Dva CG blesky u Kladna - autor: Jan Drahokoupil  Dva CG blesky u Kladna - autor: Jan Drahokoupil

Húlava nás nakonec přešla s výrazným předstihem oproti samotnému jádru bouře a navíc po ní začaly padat první kapky deště, takže jsme se přesunuli do auta. Jak už to tak bývá, dosud kompaktní linie bouřkových jader se u nás pěkně roztrhla a chvíli to vypadalo, že tu nic nebude.

Radarový snímek, kdy se jádra bouře u nás na chvíli rozestoupila. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 120.3 kB

Naštěstí to asi byl jen takový žert a za chvíli se situace dokonce trochu vyostřila, když začaly padat kroupy. Jejich velikost bych odhadoval kolem 1 cm. Vzhledem k tomu, že jsme si nebyli jisti, jak se bude situace v nejbližších okamžicích vyvíjet, jeli jsme se schovat pod most ke Třebusicím. Nejsilnější část bouře nás již ale přešla a Mirek s Verčou se rozhodli jet domů, kde poté pokračovali v pozorování až do noci.

Já jsem se na chvíli vrátil na Rovina, kde jsem se chtěl lépe porozhlédnout po okolí a nachystat se na nové bouřky, které se tvořily v závěsu za hlavní linií bouřek. Vzhledem k dosavadnímu vývoji, kdy se nepodařilo nic pořádného ulovit, jsem se rozhodl k zoufalému kroku vydat se směrem k Praze, abych si nové buňky nadjel a mohl je nerušeně fotit od jihu, jak budou chodit kolem mě. Plán to byl hezký, ale realita mohla být klidně úplně jiná. Nové buňky se chovaly naprosto nevyzpytatelně a jak rychle vznikaly tak stejně rychle mohly zaniknout.

Radarový snímek dalších nočních bouřek postupujících za hlavním pásmem bouřek. Křížek značí Brandýsek.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 124.4 kB

Nakonec jsem skončil na Mandavě u Kamenice jižně od Prahy, kde jsem počítal s dobrým výhledem na nové bouře. Na místě už byl jakýsi pán a také fotil blesky nad Prahou. Naneštěstí byla atmosféra plná stratovité oblačnosti, takže na samotné bouřky nebylo téměř vidět. Většina blesků byla díky tomu schována kdesi v pozadí. Co hůř, jádra bouřek šla dále, než jsem počítal, takže když už jsem měl to štěstí a nějaké blesky vyfotil, byly jen malé na horizontu.

Dva CG blesky nad Prahou - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálené CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  Dva rozvětvené CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  Několik CG blesků - autor: Jan Drahokoupil

7 CG blesků v jedné expozici - autor: Jan Drahokoupil  Několik CG blesků v montáži 3 snímků - autor: Jan Drahokoupil

Nakonec jsem zde vydržel asi do čtvrt na dvě v noci a když jsem viděl, co se žene dalšího od JZ, tak jsem usoudil, že toho už bylo dost a vydal se na cestu k domovu s tím, že pokud by to vyšlo, tak bych udělal ještě nějaké fotky cestou… třeba u ruzyňského letiště. Nové buňky ale rapidně sílily a já jsem byl nakonec rád, že jsem to stihl domů a za deště a sílící bouřky jsem spěchal z auta domů.

V největším zoufalství jsem se doma pustil do něčeho, co jsem už pěknou řádku let nedělal – totiž fotit blesky z okna. Problém je v tom, že od nás z domova je výhled opravdu mizerný, kdy jsou v záběru střechy sousedních domů, dráty el. vedení, atd. Výsledek tomu odpovídal, ale vzhledem k tomu, co se mi za poslední dny spíš nepodařilo vyfotit, tak i tohle beru za „úspěch“.

3 CG blesky - autor: Jan Drahokoupil  CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  CC blesk - autor: Jan Drahokoupil


M. Janoušek – Slaný

Kolem osmé hodiny večerní začal radar ukazovat dechberoucí odrazy. Od Šumavy až po Krušné hory se táhla ohromná liniová bouře zformovaná do oblouku, který jakoby chtěl obklíčit celou centrální část Čech. Nečekal jsem na další snímky, a vydal jsem se rovnou do terénu.

 - autor: Michal Janoušek

Na obloze se ještě stále udržoval jednotvárný stratocumulus, který se ale v tuto chvíli pomalu začínal tvářit jako součást bouře. Na severu se na něm nakrátko vytvořily zvláštní mohutné vlny. Na JZ zase obloha začínala podezřele tmavnout. Někdy po 20:30 jsem zaznamenal první vzdálený hrom. Pomalu se stmívalo, a tak se brzy objevily i první vzdálené záblesky. Zaujal jsem strategickou pozici a v předstihu připravil foťák včetně stativu. Vše bylo nachystáno k vyfotografování shelf-cloudu velké bouře. Za chvíli byla na horizontu skutečně patrná poněkud tmavší čára shelfu.

Stále více se stmívalo, proto jsem se zaměřil už rovnou na focení blesků. Několikrát se povedlo vyfotit prosvícené místo, nebo blesk v prostředí čela bouře. Shelf cloud se postupně přibližoval a nabýval zřetelnějších obrysů. Byl ale celkem jednoduchý. Pokračoval jsem ve focení a do záběru se dostávalo samotné srážkové pole. Pozornost poutala spíše hrozivá turbulentní základna, která se již dostala nad hlavu. Příchod bouře se ale začínal nějak podezřele protahovat. Něco takového téměř se stoprocentní spolehlivostí poukazuje na slábnutí bouřky. Za chvíli začalo poprchávat a čelo srážkového pole nabylo spíše pozvolného rázu. Také blesků znatelně ubylo. Co se stalo těžko říct, ale bylo jisté, že teď žádnou mimořádnou húlavu už nevyfotím. (Z radaru později vyplynulo, že v tuto chvíli před námi stojí vůbec nejslabší úsek celé linie.) Ve slabém dešti jsem se ještě chvíli snažil fotit záblesky ve srážkovém poli, což i přineslo nějaké uspokojivé výsledky. Poté jsem se urychleně zabalil a odjel asi 3 km směrem od bouřky blíže ke Slanému.

  - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek

 - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek

Srážky v tuto chvíli stagnovaly na slabém dešti, tak jsem ještě před příjezdem do města udělal jednu zastávku. Po chvíli vytahuji i techniku a v závětří stromku se opět pouštím do fotografování. Sotva udělám několik snímků, tak displej signalizuje plnou kartu. To byl okamžik, na který jsem čekal. V tašce foťáku jsem měl totiž připravenou novou 16 GB CF kartu, která při mé technologii umožňuje 3 hodiny nepřetržitého snímání noční rozbouřené oblohy včetně ukládání do RAWu. Výměna karty v noci, v dešti a větru ale nebyla zas taková pohádka, jak jsem si představoval. Po chvíli zdržení bylo opět vše připravené a mohl jsem se zaměřit na CG blesky, které se teď začaly přibližovat od jihu. Jeden záblesk také osvítil oblohu na JZ a ozářil podivnou strukturu oblaků před bouří. Následně začaly srážky značně sílit, a tak rychle uklízím. Spustil se silný déšť a konečně začala hlavní část bouřky. Po příjezdu domů registruji i několik desítek silných CG hromů vzdálených pod 2 km. Bouřka za postupného slábnutí trvala až do půlnoci, kdy srážky i výraznější záblesky zcela ustaly. Celkový úhrn přesahoval 15 mm.

 - autor: Michal Janoušek   - autor: Michal Janoušek

Následně se opět věnuji spíše radaru a všímám si, jak v jižních Čechách vzniká několik drobných bouřkových buněk. Během tří dalších snímků už je z toho další hrozivá linie, která opět směřuje na střední Čechy. Hodinu po půlnoci proto opět vyrážím do terénu a záhy registruji prvé záblesky. Z různých míst linie se blýská každých 10 vteřin. Po příjezdu na stanoviště opět zprovozňuji foťák a přitom pozoruji, jak na JZ blesky osvětlují děsivý shelf cloud, který bez nadsázky dosahuje až na zem. Je však zatím příliš daleko, takže na fotkách tolik nevyniká a ani není dostatečně osvětlen. Chybělo už jen málo k pilotnímu úlovku sezóny.

 - autor: Michal Janoušek

Najednou ale začíná poprchávat a nadšení je pryč. Ještě chvíli se snažím něco vyfotit, ale brzy musím zase rychle uklízet. Déšť totiž prudce zesílil, přidaly se bližší blesky a sotva jsem opouštěl stanoviště, spustila se další bouřka se silným deštěm, která se patrně vychýlila ze systému východněji situovaných buněk. Srážky ustávají zhruba po hodině s úhrnem skoro 10 mm. Ještě další hodinu pokračovala vzdálená elektrická aktivita od SV. Ve 3:30 se pomalu začíná rozednívat a na JV pozoruji další, tentokráte jen občasné záblesky a části kovadlin. Tyto nově vzniklé bouřky postupovaly ale příliš východně, tak pozorování tento den definitivně ukončuji.


K. Plšková, D. Müllerová, T. Chlíbec – Hostivice, Horoměřice, Strahov

Tento den se nesl ve znamení nervozního stormwaitingu, obnovování radaru, den s meteohumorem na IRC, koukání do modelů… to vše znemožňovalo dělat cokoliv jiného.

K večeru se konečně začalo cosi tvořit na hranicích s Německem. Byl vyhlášen výjezdní poplach a zběsilé přesouvání na meeting point. Narychlo jsme se slezli na střeše OC Šestka ve složení Tomáš Chlíbec, Dáša Mullerová a já. Odfotili jsme podivně zvlněnou oblačnost, která doprovázela příchod hlavního bouřkového systému, v tomto případě SQL.

 - autor: Tomáš Chlíbec

Pro další pozorování byl zvolen umělý vršek u pražských Hostivic. Na kovadlině, která se zvolna začala natahovat nad stanoviště, se utvořila poměrně výrazná mammata. Zanedlouho, přibližně v 21:45 se v dálce začal rýsovat shelf cloud. Blesková aktivita v podobě CG blesků se s přibližujícím se shelfem utlumila a  byla dlouho nevýrazná. Bouřková jádra to však vynahrazovala mohutnou blikačkou uvnitř oblačnosti. V 21:50 se aktivita probudila a CG blesků opět přibývalo. Na blížícím se shelf cloudu byl zaznamenán podivný světlý útvar. O co se jednalo není zcela jisté. Přestože na meteorologické stanici v Ruzyni naměřili něco kolem 14 m/s, při přechodu gust fronty bylo nutno na našem vršku pochytat padající stativy. I naše Windmastery zaznamenaly vyšší čísla díky pozici na kopečku, jaká přesně, to už ale nikdo neví, neboť je nikdo nezapsal.

Radarová animace od 21:00 do 22:10 SELČ s křížkem značícím Hostivice.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 2067.2 kB

V 22:30 byl vyhlášen taktický úprk před postupujícími srážkami. Cestou na další stanoviště jsme byli zahnáni kroupami zpět pod železniční most v Hostivicích. Kroupy dosahovaly velikosti do 1 cm. Než stačila Dáša jakékoliv exempláře ulovit a přinést, rozpustily se v dešťové vodě.

 - autor: Tomáš Chlíbec    3 rozvětvené CG blesky - autor:   2 CG blesky - autor:

CG blesk - autor:

Jako další stanoviště bylo zvoleno kryté místečko na Strahově v naději, že se podaří vyfotit nějaké CG zásahy do města. Boj se světlem, vodou padající z okapů na římsu mně osobně ale většinu fotek zlikvidoval. Zanedlouho dorazily mohutnější srážky i sem a focení pozbývalo smyslu. V 23:10 jsme se přesunuli jinam.

Rozvětvený CG blesk - autor:  CG blesk - autor:  Rozvětvený CG blesk - autor:    - autor: Tomáš Chlíbec

Rozvětvené CG blesky - autor:

A zase jinde, tentokrát na plácku kousek od Horoměřic. Zde jsme již vydrželi do konce pozorování. Situaci trošku komplikoval odpočívající autobus, jehož řidič si musel o těch magorech rotujících okolo vozidla se stativy uprostřed bouří myslet svoje. Blesková aktivita už nebyla pouze uvnitř oblačnosti, ale stačila vystřídat celou škálu projevů. Blesky čárové, větvené, pěkné anvil crawlery blýskaly v poměrně velké intenzitě. Přibližně v 23:30 se přiblížil další organizovaný systém, opět s shelf cloudem. Zanedlouho nás blízká blesková aktivita zahnala do auta.

Letadlo - autor:   - autor: Tomáš Chlíbec  Blesk nad Ruzyňským letištěm - autor:    - autor: Tomáš Chlíbec 

 - autor: Tomáš Chlíbec   - autor: Tomáš Chlíbec   - autor: Tomáš Chlíbec   - autor: Tomáš Chlíbec  

 - autor: Tomáš Chlíbec

CG blesk - autor:

CG blesky s přistávajícím letadlem - autor:   CC blesk - autor:   Blesková motanice - autor:  CG blesk - autor:

2 rozvětvené CG blesky - autor:

rozvětvený CG blesk - autor:

CC blesk - autor:   CG blesky ve srážkových pruzích - autor:   CG blesky ve srážkách - autor:   CG blesk - autor:

CG blesky - autor:   CG blesky - autor:    - autor: Tomáš Chlíbec   - autor: Tomáš Chlíbec

Série blesků - autor:  

 - autor: Tomáš Chlíbec   - autor: Tomáš Chlíbec   - autor: Tomáš Chlíbec   - autor: Tomáš Chlíbec

 - autor: Tomáš Chlíbec

Radarová animace s blesky mezi 23:00 a 01:55 SELČ s křížkem značícím Horoměřice.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 7613.8 kB

A zase ty kroupy… opět velikostí nepřesahovaly 1 cm. Za chvíli bylo možno opět vystrčit objektivy z auta a pokračovat ve focení. Na letišti uznali za vhodné uzavřít přistávací dráhu, která byla aktuálně v cestě dalším jádrům. Letadla nám tedy putovala přímo přes záběr. Intenzita bleskové aktivity neklesala. Do auta jsme byli zahnáni napotřetí, tentokrát deštěm okolo 1:30. Přidaly se i kroupy, nicméně větší než ty, které vypadávaly z předešlého silného jádra. Tyto mohly dosahovat až 2 cm. Po přechodu jsme mohli pokračovat ve focení.

Fotit jsme vydrželi až do cca 2:30, na blížící se linku už jsme nečekali. Blesky byly schované ve srážkách a ve stylu motta „i dobrého se lze přejíst“ jsme pozorování ukončili. Moje poslední fotografie má čas 2:21.

Celkově byl výjezd zhodnocen jako úspěšný, aktivitou konkurenceschopný k 13. 7. 2011 a spokojená výprava se odebrala k domovům.

 - autor: Tomáš Chlíbec

 - autor: Tomáš Chlíbec


Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=46&t=1104 – Bouřky 2.7.2012 na fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav