Luboš Tuháček – Račice nad Berounkou, okr. Rakovník

V pátek 1. května jsem byl na chalupě u Berounky. Věnoval jsem se natírání kovových dílů. Kolem půl sedmé večer se zničehonic ozvalo zahřmění. Mrknu na radar a k mému překvapení zjišťuji, že od Plzně (od JZ ) se k nám žene slabší bouřka. Po chvíli hypnotizování radaru se ale zdálo, že začíná ztrácet na síle. Klasika. Pro jistotu připravím foťák na zaznamenání časosběrného videa. Pokračuji v natírání a sem tam kouknu směrem na západ. Všímám si jakési linie těsně nad horizontem. Že by shelfík? Na téhle zdechlině? Pouštím snímání timelapsu a jdu si pro druhý foťák.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující odpolední bouřkovou činnost.

© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org

Velikost: 2 390 kB

Ze střechy chalupy koukám na tu blížící se nádheru. Neuvěřitelné, co může být na čele té přeháňky. Krásný arcus, který ještě jakoby mohutněl. Příjemné světlo ještě dokresluje kontrast celé scenérie. Po přechodu pak vše nasvítil západ slunce a ukázal se i malý fragment duhy. Letošní první situace, která se dala fotit. Bohužel ne vše se napoprvé povede. Později zjišťuji, že baterie v dálkové spoušti pro časosběr po pár snímcích odešla do věčných lovišť.


T. Novotný – Rakovnicko, Kladensko

Po loňské neúspěšné sezóně jsem snad už zapomněl, jak se za bouřemi vlastně jezdí a jak se to dělá. 1. května 2020 však nastala nevýrazná bouřková situace, která mi rychle vrátila chuť zase lovit bouřky. Během dne se tvořilo několik slabých bouřek a hezká kupovitá oblačnost, ale to hlavní se začalo dít až v podvečer severně od Plzně. Vytvořila se zde bouřka postupující směrem na Křivoklátsko, tedy jižně od mé pozice. Rozhodl jsem se tedy vyjet pouze za město, ukázat synovi jak vypadá bouřka a zkusit něco vyfotit. Hned při příjezdu jsme pozorovali valící se shelf cloud nad křivoklátskými lesy, ze kterých si občas přisával vlhkost v podobě různých sníženin a cárů. Blesková aktivita, zpočátku čítající pouze pár ojedinělých blesků, během chvíle utichla.

Radarový snímek ČHMÚ zobrazující slabou bouřku na Rakovnicku. Křížek značí Nové Strašecí.

© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org

Přestože nás bouřka jižně minula, tak její protáhlé srážkové pásmo s dalšími přeháňkami nás zasáhlo. Namířili jsme si to tedy na dálnici a ještě se nám podařilo u Velké Dobré na Kladensku dostat před shelf cloud, který však už vizuálně ztrácel na síle. 

Při návratu domů se nám za zády udělala nádherná dvojitá duha, bohužel jsme byli na dálnici, takže bez fotky. Doma jsme ještě pozorovali odcházející cébák, který ve spodní části na chvíli nasvítilo zapadající slunce a dokonce se objevily i mammaty. No byl to krásný začátek sezóny, a i když to nebyl žádný masakr, tak snad po dvou letech jsem si užil pohodový lov bouřek. 


J. a D. Drahokoupilovi – Unhošť a Brandýsek, okr. Kladno

První letošní bouřka v Brandýsku si letos dávala docela načas. V minulém roce jsem začínali sice jen o 2 dny dříve než letos, ale v poněkud lepší kvalitě a již jsme měli v tu dobu za sebou 4 zimní. Letos jsme ze zimy vyšli s čistým štítem a u “letních” bouřek to začalo až 28.4. a navíc v poměru 1:1:1. Tedy 1 bouřka – 1 blesk -1 mm deště. Ač tedy musím uznat, že ta jednohromovka byla docela zajímavá.

Slabá bouřka se zajímavou strukturou
© Dagmar Drahokoupilová
CC blesk zachycený naší celooblohovou webkamerou

Radarová animace zachycující vznik a přechod slabé bouřky v rozmezí 19:50 – 20:45.
Křížek značí obec Brandýsek (okr. Kladno)

© Český hydrometeorologický ústav
© Blitzortung.org

Mnohem zajímavější událost nastala o 3 dny později – 1.5.. Nejprve jsme začali na docela nezajímavé buňce u Slánského letiště, která nám za to, že jsme se obtěžovali vylézt ven, dopřála alespoň ten zážitek slyšet v letošní sezóně druhý hrom. Ale nic víc již nepředvedla a utekla. To abychom toho neměli na začátek moc.

Slabá bouřka u slánského letiště

Po cestě zpět jsme se na chvilku zastavili na našem oblíbeném místě u Třebusic a doufali, že spatříme ještě alespoň nějaký blesk na zadní straně oné bouřky mizející kamsi k SV, nebo na nově naskakujících buňkách za našimi zády. Nakonec jsme se spokojili alespoň s blízkým kumulem s virgou a fragmentem duhy a pak zamířili domu na večeři s tím, že by to při troše štěstí nemuselo být pro tento den vše.

Po rychlé večeři nás při večerním máji nevytáhl ven hrdliččin hlas zvoucí ku lásce, ale zajímavé křížky v jakémsi shluku mířícím  od JZ tak nějak naším směrem. Nakonec jsme si řekli, že jsme realisté a za “křížky” vyrazili raději k Unhošti, neboť nám to přišlo, že ta nejsilnější část míří kamsi tam a u nás budeme nakonec rádi, když alespoň trochu zaprší. Dobrá volba. Blesková aktivita nezklamala a před příjezdem na stanoviště úplně ustala. Ale jako cenu útěchy jsme dostali jakýsi arcus, který se před námi ještě nestihl úplně rozpadnout, ač se o to vehementně snažil. A vzhledem k pokročilejší době byl i lehce podsvícený, takže se dalo na to nejen koukat, ale i fotit.

Poté, co nás to přešlo a začalo lehce pršet, jsme se rohodli naše stanoviště opustit. Sice jsem pomýšlela na duhu na zadní straně, ale nakonec jsme si řekli, že si ji můžeme dát i u nás. Naštěstí to vypadalo, že by případně mohla mít i na čem být. K nám mířily vyšší odrazy, ale i tak jsem měla pocit, že toho deště na zem nedopadá tolik. Celou cestu jsme se dohadovali, kolik toho u nás asi spadne a když jsme u Brandýska uviděli mokrou silnici, tak jsme si celkem oddychli.

Dojeli jsme domů, zaparkovali auto a všimli si průsvitu zapadajícího Slunce skrz dešťovou clonu. To vypadá nadějně! A skutečně. Za chvíli se to venku rozsvítilo žlutě a pak to přešlo z oranžové až po červenou. Na východě se začala rýsovat červená duha. Honza vyběhl do věžičky já popadla foťák a déšť nedéšť jsem vystřelila ven nejprve k plotu a pak jsem brankou proběhla i do pole. Duha se krásně vybarvila, ale její levá část bohužel vylezla až na fotkách. Nicméně člověk za chvíli nevěděl kam mířit, protože nad hlavou se nádherně červně rozzářil konec mraku. Navíc stále ještě pršelo, a tak jsem bojovala s kapkami na objektivu. Ohlédnu se za sebe a vidím, že Honza slezl z věže a už mokne také :-).

Nakonec jsme ještě udělali pár fotek na zahradě severním směrem, kde se na zadní straně objevily krásně mammaty a za chvíli celá scenerie zhasla. Sice po bouřkové stránce to dnes za moc nestálo, ale vizuální stránka vynahradila veškeré hromy a blesky.


Související odkazy:

www.chmi.cz – Český hydrometeorologicky ústav
www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment
www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps