Některé bouřkové situace jsou nečekané a ty jsou často i nejlepší s pěknými úlovky. Pak jsou situace, kdy je člověk naopak doslova natěšený, předpovědi vypadají slibně a výsledek pomalu ani nestojí za řeč. Bouřky z 14. a 15. 8. se spíš řadí do té druhé kategorie a skoro si říkám, jestli ten článek mám vůbec psát :-).

Estofex na pátek dával pro značnou část ČR dvojku. Po dlouhé pauze, kdy se bouřkám moc nechtělo, jsme trpěli abstinenčními příznaky jak za dlouhých zimních večerů, a doufali, že si konečně spravíme chuť. Bouřky tak ucítily příležitost nás řádně vytrolit a nabídly nám neorganizovaný chaos, který z hlediska lovu představuje čistou loterii.

Začali jsem zlehka u Třebusic, kde nám bylo dopřáno pouze jedno slušné CG v padesáti odstínech šedi a šmytec.

Za dalšími bouřkami jsme vyrazili severněji k Peruci. Našli jsme místo na planině se slušným rozhledem, ale nebylo moc na co koukat. Východně od nás se nacházela beztvará černá stěna, ve které občas prosvištěl CG blesk, ale obvykle mimo záběr foťáku a většina jich byla celkem utopená v dešti. Nezachránila to ani slabá duha, do které se jeden blesk milostivě trefil. Nakonec se srážky dostaly až k nám, blesková aktivita ustala a přeskočila na nově vzniklé buňky na západě. Nezbývalo než to zabalit a jet domů.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org. Křížek značí Klobuky.

Doma jsem se ještě pokusila cosi chytit z okna, ale zmar toho dne byl završen pouze nenáviděným “bleskem okrajovým”.

© Dagmar Drahokoupilová

Druhý den Estofex odsunul dvojku více na východ, ale stále jsme byli na jejím západním okraji a stále zde nějaká šance na bouřky byla. Poměrně brzy odpoledne nás vytáhly do terénu buňky postupující nezvykle od SV a směřující na Středohoří, což máme rádi. Nicméně než jsme tam dorazili, tak vše klasicky pozdechalo, a tak jsme “jedeme na výjezd” zaměnili na “jedeme na výlet” a vylezli si na Ranou. Bouřky správně vyhodnotily, že už máme jiný cíl a to byl signál k tomu, aby před námi vyrostly 2 bílé cébáky a nad vrškem jednoho z nich se tvořily pileusy. Za našimi zády též cosi ožilo, ale tento cébák směřoval pryč a navíc byl proti slučníčku. Nás však zajímala konvekce před námi, která se přibližovala a my ji měli z vršku jako na dlani. Úplně se nám tajil dech a později jsme litovali, že jsme neudělali timelapse. Takový malý dáreček k desátému vyročí od oné známé pražské supercely, kde to pro mě všechno začalo. Ovšem aby té radosti nebylo zas až příliš, jak cébáky rychle vyrostly, tak se rychle zase rozpustily dříve, než jsme uviděli jediný blesk.  Alespoň nám tak ušetřily starosti, zdali nakonec nebudeme muset prchat z kopce dolů na parkoviště k autu.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org. Křížek značí Ranou.

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps