M. Janoušek – Slánsko

Víkend jsem trávil na chatě, a když se večer na jihozápadě objevila trochu výraznější konvektivní oblačnost, vyrazil jsem na vycházku po okolí. Zamířil jsem spíš na východ, protože tu máme skoro všude lesy a pro případné pozorování oblohy by se hodil aspoň kousek výhledu na oblohu. Když jsem prošel přes první údolí a vystoupal do protisvahu, bylo vidět, jako obloha směrem na západ postupně tmavne a na konci se ukázala tmavá rovná základna. Postupně jsem začal být netrpělivý a hledal místo s lepším výhledem. Základna se mezitím přibližovala a její severním okraj, který se částečně skrýval za stromy, začal vypadat zajímavě. Mít plnohodnotný výhled na západ znamenalo přesunout se téměř kilometr na východ mimo les.

Zbývající úsek lesa nezbývalo než uběhnout. Pokračoval jsem na polní cestě, která po mimořádně vydatných deštích z předchozích dní byla plná vody a nakonec bylo nutné pro lepší výhled na horizont pokračovat po poli. Hlína byla tak nasáklá vodou, že každým krokem hrozilo, že nechám botu v bahně. Teprve teď se naskytl ucelený pohled na celou základnu. Výsledek byl ohromující. Severní část měla nečekaně krásný shelf cloud. Krátce na to se na středním úseku začaly nejprve pod základnou objevovat jednotlivé cáry světle šedých mraků, které se spojovaly, až vytvořily také shelf cloud a to přímo přede mnou. Celé to vypadalo jako základna nějaké aspoň „dvojky“, přitom srážky se na celé linii vyskytovaly jen zřídkakde.

Když to celé přešlo, kromě nakrátko výraznějšího větru se nic nedělo. Vracel jsem se zpátky a pozoroval, jak se ze srážkového pole na severu občas blýskne. Úsek nade mnou přešel bez deště a na jihu, nyní už spíš na východ nápadně jedno srážkové pole zesílilo. Poté udeřil silný blesk. Bylo už dost šero na focení blesků i bez trigeru, jenže jsem neměl stativ. Nicméně u louky stál v zemi nějaký sloupek na elektriku s pěknou plochou nahoře v úrovni očí, tak jsem na něj dal foťák, objektiv podložil mobilem a překvapivě tak vznikly moje první fotky blesků této sezóny.

A nakonec přidávám několik fotek z dalších dnů, které se opět nesly ve znamení slabých, ale zajímavých bouřek.


Dáša a Honza Drahokoupilovi – Kladensko

Bouřky (nejen) 15. 5. 2021

Květen 2021 se nesl ve znamení převážně zimní konvekce, která sice bývá fotogenická, ale člověk by ji ocenil tak na přelomu března a dubna. V květnu bychom uvítali již poněkud jiné vzezření oblohy. Nicméně klasickým cébákům letního typu byla zkrátka zima, a tak nezbylo než vzít zavděk tím, co nám bylo shůry dáno.

V pátek 14. 3. nás odpoledne vytáhla na Rovina linie jakýchsi přeháněk od SZ, na jejichž čele se vytvořil slabší shelf. Dlouho jsme nic takového neviděli a tak nás potěšil, přestože přeháňky zůstaly pouze přeháňkami.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup konvekce od západu

Na další shelf jsme nemuseli čekat dlouho. Hned druhý den jsme vybaveni 15% Estofexu podvečer vyjížděli na konvektivní linii, která se západně od nás utvořila a vysouvala se k SV. Již po příjezdu na Rovina bylo patrno, že se na čele tvoří tentokrát již celkem mohutný shelf, ovšem Rovina nestačí a musíme víc k severu, kam směřovala ta silnější část. Ještě po cestě nám volal Michal Janoušek, který se tou dobou nacházel někde u Zichovce a oznamoval, že ten shelf skutečně stojí za to a nemusela by se za něj stydět ani nějaká výrazná situace. Bohužel my již neměli dostatek času, a tak nám nezbylo nic jiného, než zakotvit u slánského letiště. I tak to byla podívaná, která zvýšila tep. Arcus měl moc pěknou strukturu a z nebe visely dlouhé bílé cáry. Bohužel čím víc se blížil, tím víc měl tendenci se drolit a to hlavně na jižní části. Bohužel vše trvalo poměrně krátce a také jsme bojovali s úbytkem světla, který byl příchodem oblačnosti ještě umocněn. Severně od nás to dokonce začalo blikat, ale to pro nás bylo již daleko. Škoda, že jsme se nedostali dál. Přesto jsme se mohli vrátit domů celkem spokojeni.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek od jihozápadu

Další dny patřily zimním cumulonimbům, duhám a mammátům. 18.5. jsme se dočkali prvního focení blesků, kdy jsme ukořistili pár průměrných kousků a ani ve snu by nás v tu chvíli nenapadlo, že lepší v tomto roce již nevyfotíme. Najednou byl konec května a my na řádnou letní bouřku teprve čekali. Skoro jsme se začínali bát, že bouřková sezóna vůbec nebude. Nakonec jsem se přeci jen něčeho dočkali, ale o tom už v dalších článcích.


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps