Autoři: J. Švarc, M. Záhorcová, Z. Černoch

J. Švarc, M. Záhorcová – Želeč, okr. Prostějov; Pustiměř, okr. Vyškov 

Po velmi výživném čtvrtku 13. června se chystala o víkendu další fronta přecházející republiku se slušnými bouřkovými parametry. V sobotu bouřky prošly většinou území ČR snad jen vyjma jihovýchodní půlky Moravy, což se týkalo i nás. Okrajově zasáhly v pozdních večerních hodinách pouze Boskovickou brázdu pokračujíc k Litovli a Šumperku.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek přes Moravu.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 5913.9 kB

I přes to se z oblíbeného stanoviště na Zouvalce povedlo pár cvaknutí cebáku nasvíceného jednotlivými výboji.

Vzdálená bouřka nad Drahanskou vrchovinou - autor: Jan Švarc  Vzdálená bouřka nad Drahanskou vrchovinou II - autor: Jan Švarc

Vzdálená bouřka nad Drahanskou vrchovinou III - autor: Jan Švarc  Vzdálená bouřka nad Drahanskou vrchovinou IV - autor: Jan Švarc

Nedělní ráno mě při pohledu na radar naplnilo optimismem. Fronta se vlnila a ačkoliv bouřky již v brzkých ranních hodinách úřadovaly v Orlických horách a Jeseníkách, na jihu bylo stále klidno. Poměrně brzy, už před 11. hod. se vytvořila pod Vídní nenápadná bouřka, která při svém postupu na sever začala před českými hranicemi velmi výrazně zesilovat. Na Břeclavsku již vykazovala radarově výrazné rysy včetně vysoké odrazivosti ve vyšších hladinách kolem 8 km, kde bylo zaznamenáno krupobití. Navíc bouřka nabrala na ,,kadenci bleskových výbojů“. Při svém postupu do okresu Vyškov ještě zesílila a krátkodobě vykazovala odrazivost 60 dbz až v 10 km. Z několika míst v rámci jižní část okresu byly hlášeny kroupy o velikost 1,5 – 3 cm. Po čtvrtku jsme si říkali, no potěš koště.

Radarový snímek ČHMÚ zobrazující intenzivní bouřku u Vyškova.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 247.3 kB
Radarový produkt Z: MAX s bočními průměty zobrazujícími mimo jiné výšku bouřky.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 42.5 kB

V tu dobu jsme už čekali u Želče s dobrým výhledem na jih. Na vše byl vyjímečně čas, akorát těch krup jsme se trochu báli. Obzor postupně tmavnul a bylo slyšet vzdálené poměrně časté hřmění. Již z dálky se začal rýsovat pěkný shelf cloud, který se dále zvýrazňoval. Do toho se začala obloha částečně barvit do zelena. Nástup bouřky byl vizuálně impozantní, ale kroupy se nám naštěstí vyhly.

Vzdálený shelf cloud II - autor: Jan Švarc  Vzdálený shelf cloud - autor: Jan Švarc

Část shelf cloudu - autor: Jan Švarc  Část shelf cloudu II - autor: Jan Švarc

Panorama přicházející silné bouře od jihu II - autor: Jan Švarc

Panorama přicházející silné bouře od jihu - autor: Jan Švarc

Ačkoliv byla blesková aktivita bouřky impozantní, drtivá většina blesků se odehrála jako CC nebo IC výboje, což nakonec zpětně potvrzuje i detekce. Pro mě poslední roky žádná novinka. Silné bouřky organizované do systémů produkují převážně CC či IC výboje. Škoda. Jedno Cgčko by na fotce slušelo.

Dorazili jsme se spokojeností domů. Brzy mě, tentokrát už samotného, vyhnal ven výrazný roll cloud, který byl snad vertikálně mohutnější než samotný shelf cloud na bouřce.

Panorama přibližujícího se roll cloudu - autor: Jan Švarc

Panorama mohutného roll cloudu - autor: Jan Švarc

Bouřka nakonec urazila slušnou vzdálenost od Vídně až po centrální hřeben Jeseníků (cca 250 km), o který se rozbila a dále degradovala. Úplně zanikla až v jižním Polsku nedaleko Opole.

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek přes Moravu. Část první.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 8762.6 kB
Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek přes Moravu. Část druhá.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 8395 kB

Navíc opět zaměstnala hasiče, zejména v Olomouckém kraji, kde byly reportovány ze strany HZS téměř čtyři desítky zásahů, převážně charakteru čerpání lagun z ulic a vody či bahna ze sklepů. Voda se navíc vrátila i do obcí, které byly zasaženy bleskovými povodněmi už ve čtvrtek (Tvorovice, Němčice na Hané, Dřevnovice, Ivanovice na Hané, Polkovice a další.) Na Olomoucku navíc vítr lámal i statné stromy. Druhý červnový týden se tak některým obyvatelům střední Moravy vryl hluboce do paměti. To ještě nikdo netušil co přijde na za 14 dní.

Fotka HZS Olomouckého kraje
Velikost: 162.8 kB
Fotka HZS Olomouckého kraje
Velikost: 186.1 kB
Fotka HZS Olomouckého kraje
Velikost: 77.5 kB

Z. Černoch – Přáslavice, okr. Olomouc; Velký Újezd, okr. Olomouc

Díky ranní směně jsem byl brzy doma, a tak jsem sledoval dění na jižní Moravě, kde se vytvořila mohutná multicela s maximální odrazivosti, která postupovala k severu. Dlouho jsem se rozhodoval, zda ji vyjet naproti na Olomoucko. Nakonec jsem vyrazil právě díky oné přetrvávající maximální odrazivosti. Doufal jsem, že dorazím včas před její čelo, ale díky rychlému postupu a dlouhé vzdálenosti jsem byl rád za místo s výhledem na jihozápad kousek před Přáslavicemi. Dlouho nebylo vidět nic zajimavého, než se na jihu pozvolna začal objevovat nevýrazný shelf cloud. Blesková aktivita byla intenzivní, ale vše bylo schováno v mracích.

Shelf cloud - autor: Zbyněk Černoch

Při cestě zpět jsem u Velkého Újezdu viděl, že se na nové buňce utvořil výrazný shelf cloud. Díky špatné poloze jsem ho vyfotil pouze z boku. Při výjezdu nad Kozlov, se shelf cloud již rozpadal. Bouřky postupovaly k severu a já neměl možnost je dále pozorovat, a tak jsem jel domů.

Shelf cloud - autor: Zbyněk Černoch


Obrazové přílohy:

Blesková aktivita 16. 6. 2019. (c) Jan Švarc
Velikost: 1663.5 kB

Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

http://www.bourky.com/pozorovani/bourky-a-supercely-na-morave-13-cervna-2019/ – Bouřky a supercely na Moravě 13. června 2019