Vzpomínám si, jak jsem za svých mladých let chodívala po setmění na promrzlý dvorek, abych pozorovala za barákem na SZ nepřehlédnutelnou kometu s krásným ohonem. Pořád mám tu scénu tak nějak před očima, ačkoliv na té vzpomínce již zahlodal zub času. Bylo to někdy počátkem roku 1997 a kometa se jmenovala Hale-Bopp. Možná už tenkrát mně napadlo, jaké by to bylo krásné, kdyby člověk mohl tu scénu zvěčnit na fotografii, ale v té době ještě žádné digitální fotoaparáty nebyly a tehdejším dovolenkovým foťáčkem na film bych toho asi mnoho nepořídila.

Uběhlo mnoho let, technika značně pokročila, ovšem takových pěkných komet se stále nedostávalo. Sem tam se sice nějaké objevila, nicméně většinou to byla jen taková chudinka, kterou člověk sotva našel na fotce, natož očima na obloze. Pár nadějných kandidátek skončilo nezdarem. Až přišel červenec roku 2020, kdy se zde objevila kometa Neowise. Zpočátku byla pozorovatelná k ránu nad SV obzorem. Ranní komety stejně jako ranní NLC a noční bouřky nemáme příliš v oblibě, neboť jejich pozorování vyžaduje slušnou dávku sebezáporu. Poté, co jsme ale viděli pár pokusů, kdy se někomu podařilo vyfotit kometu i s NLC, tak jsme se hecli a budíka si nařídili také. Neowise se měla v průběhu července dostat i na večerní oblohu, ale co kdyby se něco pokazilo a nakonec z toho nic nebylo. A tak jsme vstali v půl čtvrté, NLC se sice zrovna nekonaly, ale kometa tam byla.

Nicméně kometa žila dál a o pár dní později jsme se skutečně jejího přesunu na večerní oblohu dočkali. A byla mnohem lepší. Ačkoliv se již vzdalovala od Slunce, tím jak stoupala výše nad horizont, dostávala se z přízemního kouřma a byla lépe vidět. Nejprve jsem to zkusila doma na jihu v oblasti relativně tmavé oblohy a skutečně jsem ji poměrně rychle objevila.

Autor: Petr Horálek

Poté jsme ji našli i na naší světelně značně znečištěné obloze na Kladensku a pak se začaly vymýšlet různé kompozice jak a s čím ji vyfotit. My vyrazili k Hazmburku, kde jsme se potkali i s Tomášem Novotným, a u odbočky do polí, kde bylo možno zaparkovat, jsme se přetahovali ještě s dalšími lidmi, kteří měli stejný nápad jako my. Lukáš to na Trutnovsku zkoušel se Sněžkou. Rozhodně to byla taková milá letní záplata na nepříliš dobrou bouřkovou sezonu. Vyřádili jsme se na ní dosyta a kometa na konci července zmizela z oblohy. Od dob Hale-Bopp byla jednoznačně nejlepší a kdoví, kdy se zase něčeho podobného dočkáme.

Lukášovy fotky:


J. Kaňovský – Večerní pozorování komety NEOWISE 13. 7. 2020

Kolem 5. července teprve začínalo období viditelnosti oné komety, a tak jsem jen čekal na lepší příležitost, abych nemusel vstávat brzy ráno. Postupem času se viditelnost přesouvala i do pozdních večerních hodin a onoho 13. července jsem se rozhodl toho využít. Vyjel jsem tedy na Hluzovský kopec, který skýtá lepší výhled na sever a navíc nevadí osvětlení z lomu cementárny v Hranicích. Kometa byla nádherně vidět i očima jako šikmá šmouha visící nad severním obzorem. Parádně jsem si toto focení užil a musím říct, že pro mě to byla nejhezčí kometa v mém životě. Zažil jsem už i jasnější (Hyakutake v roce 1996 a Hale-Bopp v roce následujícím), ale to jsem byl ještě hodně malý, tak mám na ně jen matné vzpomínky. Kometa PANSTARRS z roku 2013 byla zklamání, ačkoli byla podobně jasná, tak se zdržovala jen nízko nad obzorem, tudíž byla špatně pozorovatelná jen za soumraku a nebylo to ono.

Poslední fotku komety NEOWISE jsem pořídil pak na dovolené v Lužických horách, dne 21. července z chodby penzionu, kde jsme byli ubytováni a kde jsem ji ten večer pozoroval i s ostatními, kteří o ni měli zájem (měli jsme i dalekohledy).

© Jiří Kaňovský