Dominik Erban, Lubomír Opalecký, Petr Šťastný, Jan Džugan – Hof, Bavorsko a Aš, okres Karlovy Vary

Jelikož v létě pravidelně sledujeme většinu modelových výstupů, nemohlo nám uniknout to, co mělo přijít první srpnový den. Tehdy vrcholilo léto a teploty se měly dostat na vůbec nejvyšší hodnoty v roce 2017, načež je měla srazit výrazná studená fronta od západu s velmi silnými bouřkami. Původní výstupy, kde měla fronta přejít svou nejsilnější částí přes severozápadní pohraničí ale vzaly za své a opět se tedy mělo stát hlavním bouřkovým dějištěm Německo.

Podmínky pro vznik bouřek byly hlavně ve středním Německu impozantní, až to vypadalo na bouře desetiletí, ne nepodobné těm u nás z konce července 2005. CAPE dosahovalo hodnot okolo 3000 J/kg s překryvem silného střihu větru ke 30m/s. Silné byly i přízemní hodnoty střihu a helicity, což hrálo do karet tornádům vázaným na mezocyklony. Scénář se měl udát tak, že zprvu vzniknuvší buňky se díky dynamické podpoře stanou rychle supercelami, které se s večerem spojí do rozsáhlejších MCS, kterých mělo být hned několik. V nočních hodinách pak měly některé jižnější systémy překročit naše hranice, severní pak pokračovat do Polska. My jsme ale chtěli chytnout bouře ještě za dne, což znamenalo jet do Německa. Sešli jsme se tedy odpoledne v Aši a vyrazili za hranice, prozatím zhruba do prostoru severně od Hofu v severním cípu Bavorska, který funguje jako důležitá dálniční křižovatka.

Explozi konvekce jsme očekávali napjatě s každou minutou i přesto, že severně od nás se podezřele roztahovala nějaká podivná vrstva altocumulu a altostratu. Zastavili jsme kousek u Hofu u jednoho vysílače a rozhodli se čekat, co bude dál. Během pauzy jsme si na internetu vyzkoumali polohu některých německých stormchaserů, přičemž většina z nich byla severně od nás v prostoru trojky, kam se ale natahovala oblačnost a ještě více severně dokonce trvale pršelo. Celá situace se nám zdála velmi podivná, proto se nikam více k severu raději nejelo.

Oblačnost středního Patra - autor: Luboš Opalecký  Relax před bouřkou - autor: Luboš Opalecký

Nepříjemný pocit z nastávající situace se potvrdil s tím, jak se blížil večer. Oblačnost rychle pokryla většinu oblohy a brzo na to vyšly na ESTOFEXU mezoměřítkové diskuze s tím, že iniciace konvekce v prostoru stupně 3 selhala a nakonec se hlavní dění odehraje více jižně a východně od původně předpokládané oblasti… ke všemu i ve slabším podání. Byli jsme rádi, že jsme si neudělali „výlet“ až někam 300km daleko a měli jsme možnost se rychle vrátit do Aše. Vítr od severozápadu se nám ale vůbec nelíbil, zdálo se, že fronta přejde nakonec bez bouřek. Navíc jsme si všimli konvekce kousek severně od Krušných hor, čímž jsme si vysvětlili náš předpoklad, že to dnes u nás bude bez přímého přechodu a slíznou to oblasti daleko na východě.

Konvekce však po pomalém začátku rychle explodovala do výšky a vytáhla nás do terénu, tentokrát se jelo na vyhlídku nad Horními pasekami kousek východně od Aše. Konvekce jakoby úplně zešílela, nad jednotlivými bublinami se tvořily četné pileusy, bohužel tu nejhezčí fázi jsme promarnili v zástavbě nebo mezi stromy. Když už jsme dorazili na vyhlídku, ta nejfotogeničtější fáze byla pryč a bouře přešly do své vrcholné fáze.

Startující konvekce s pileusem - autor: Luboš Opalecký  Nově vzniklá možná supercela východně - autor: Luboš Opalecký

Bouře na východě - autor: Luboš Opalecký  Zřejmě supercelární bouře na jižním konci - autor: Luboš Opalecký

Na severovýchodě se teď tyčila ohromná hradba cumulonimbů. Na radaru jsme poznali linii bouří se supercelou na jejím jižním konci. I na tu vzdálenost jsme mohli pozorovat některé specifické rysy, jako třeba clear slot s rozpouštějící se oblačností na zadní straně. Asi za půlhodiny sledování pak byly bouře zakryty bližší oblačností středního patra.

Hradba bouří - autor: Luboš Opalecký

Kovadlina s knuckles - autor: Luboš Opalecký  Bouře před zákrytem oblačností - autor: Luboš Opalecký

Radarová animace bouří postupující skrz Sasko
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 4477.6 kB

Tím jsme si mysleli, že „lov“ pro dnešek skončil. Celkem citelně se ochladilo na nějakých 22°C a foukalo od severozápadu. Padl ještě nápad, že by se jelo do Plzně, která měla i nyní večer teplotu přes 30°C. Pak se ale začaly na radarových odrazech vynořovat z deště jdoucího od západu oranžové a pak i červené odrazy. Vytvořily se tam bouřky, které stále nabíraly na síle. Se stmíváním jsme spatřili za obzorem první blesky, jak osvětlovaly oblohu na západě, posléze bylo vidět, že velká část blesků jsou CG. Jako pozorovací místo tentokrát vzhledem k okolnostem jsme zvolili kamennou Ašskou rozhlednu s ochozem a vnitřním, sklem chráněným prostorem. Parádní místo s perfektním výhledem a přitom i bezpečné.

Na rozhledně se nám zjevilo celé panorama přicházející bouře. První věc, která nás zaujala, byla ta, že skoro všechny blesky v této fázi bouře byly CG, které měly četnost přibližně v intervalu 3 sekund. Byla to ohromující podívaná. Taková která se vídá jednou za několik let.

Pětice CG blesků ještě v Německu - autor: Luboš Opalecký  Blesky ještě v Německu - autor: Luboš Opalecký

Mohutná blesková aktivita - autor: Luboš Opalecký  Mohutná blesková aktivita 2 - autor: Luboš Opalecký

Mohutná blesková aktivita za hranicemi - autor: Luboš Opalecký  Několik CG blesků - autor: Luboš Opalecký

Přitom struktura bouře nebyla příliš výrazná. Před bouří se rozprostíral oblak Undulatus asperitas se svým typicky zvlněným povrchem připomínající mořskou hladinu. Následovala hrana bouře s nízkým arcusem, který se s přibližováním bouře dále rozpadal, dál pak následovalo samotné srážkové pásmo. Většina blesků přitom šlehala z oblasti hranice mezi vtokem a srážkovým pásmem.

Tři CG blesky - autor: Luboš Opalecký  Několik CG blesků - autor: Luboš Opalecký

Šest CG blesků - autor: Luboš Opalecký  Vícenásobné CG blesky - autor: Luboš Opalecký

CG blesky do okolních kopců - autor: Luboš OpaleckýŠestice CG blesků - autor: Luboš OpaleckýČtveřice CG blesků - autor: Luboš Opalecký

CG blesky - Složenina ze tří fotek - autor: Luboš Opalecký

Říkali jsme si, že pokud bouře v takové intenzitě vydrží až nad naší pozici, bude to zatěžkávací zkouška pro naše oči i uši, jelikož hromobití bylo i ze vzdálenosti několika kilometrů silné a nepřetržité. A představa toho to dění nad našimi hlavami nám radost nedělala.

CG blesky - autor: Luboš OpaleckýCG blesk nedaleko - autor: Luboš Opalecký

Sudetská válečná zóna :-) - autor: Luboš Opalecký

Z bouře šel až strach. Dokáže nás rozhledna uchránit? Šance, že udeří přímo do ní je celkem vysoká, když jde o nejvyšší bod v okolí. Avšak se tak nestalo. Mnoho blesků sjelo přímo dolů do města, nebo okolních kopců, k nám ale naštěstí nic. Bouřka také nad našimi hlavami lehce zeslábla, ubylo i CG blesků na úkor CC blesků, které později začaly dominovat.

Dva blízké CG blesky - autor: Luboš OpaleckýCG blesky plus jeden v odraze na skle - autor: Luboš Opalecký

Postup bouří do Čech…
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 3372.2 kB

Projevy bouřky nebyly kdovíjaké. Déšť byl sice silný, ale rozhodně to nebyl žádný přívalák. Kroupy se nekonaly. Bouřka byla při svém přesunu k východu stále méně zajímavá, blesky byly nyní výhradně mezimračné a strukturu v týlu bouřky nešlo očekávat žádnou.

Jelikož šly ještě další vlny bouřek jižněji na Tachovsko, včetně několika možných supercel a my měli v nádrži ještě dost benzínu a času bylo dost, zkusili jsme ještě podniknout výjezd do oné oblasti a zkusit štěstí na noční, osvícenou strukturu. Podezřelou buňku, která vykazovala stále bílý odraz jsme sice stihli, ale opar byl tak silný, že nešlo skoro nic vidět. Blesky dokázaly více osvítit ten opar, než strukturu bouřky. Další bouřky, které přišly záhy, pak přinesly několik blízkých úderů CG blesků, to ale byla úplná tečka za tímto dnem.

CG blesky nad Aší - autor: Luboš Opalecký

Video z celého dne:

V další etapě jsme zamířili zpět do naší domoviny, neboť jižněji mezitím vznikly nové bouřkové systémy a jeden z nich mířil do SZ Čech. Zvažovali jsme, že vyjedeme přímo na vrcholy samotných Krušných hor, nicméně na základě vývoje situace jsme usoudili, že komplikovaný výjezd do hor by nás příliš zdržel, a proto Tomáš navrhl jiné, jižněji situované místo u obce Pesvice. Znovu jsme vybalili své přístroje a zkontrolovali problikávající oblohu – tentokráte už v nočních barvách. V tomto případě nám výhled západním směrem trošku zacláněl lesík a k tomu cestu, jež jsme obsadili, opakovaně křižoval traktor snažící se zřejmě na poslední chvíli odvézt slámu z pole nebo co. Za sebe musím říct, že na to, kolik v tom bylo blesků, ta struktura opět nebyla nikterak výjimečná. Jediným mým hodnotným úlovkem z této bouřky byl jeden CC blesk, který se krásně rozjel po obloze a vešel se mi akorát do záběru včetně tří CG-ček v popředí se světly Chomutova.  Jiným zajímavým úkazem byl poměrně výrazný power-flash, který jsme všichni pozorovali. Foťák jsem ale zrovna v tu dobu měl odstavený a jakmile to začalo blikat, vůbec jsem nevěděl, co s ním mám dělat. Pozorování ukončil déšť, který se spustil bez varování, a tak jsme museli v rychlosti balit.

CG blesk u Chomutova - autor: Luboš Tuháček  závěrečný CG blesk - autor: Luboš Tuháček

Série blesků nad městem Chomutov - autor: Michal Janoušek

CG blesky s Chomutovem - autor: Tomáš Novotný

Noční bouřka v Krušných horách - autor: Michal Janoušek

Následně nás obklopuje neorganizovaná bouřková oblačnost ze všech stran a i přesto, že jedeme jihovýchodním směrem, se stává faktem, že se začínáme nacházet spíše na zadní straně bouřek – zejména nových systémů, které mezitím pokryly západ Čech. Někdy touto dobou Tomáš zničehonic vyslovil jakousi větu, která zněla jako „Co se to sakra žene na Nové Strašecí!?!“ Radar skutečně ukazoval, že ve středních Čechách vznikla silná liniová bouřka, která postupuje na Nové Strašecí, ale i Slaný a další naše známé lokality a snahu o její dostižení můžeme vzhledem ke své současné pozici rovnou vyloučit. Tak tohle tu ještě chybělo. Nejen, že jedeme do „trojky“, kde nakonec nic není, ale možná se v naší domovině odehraje lepší bouřka, než vše, co jsme dohromady za celý den pochytali… Od té doby pro mne celý tento výjezd nabral hořkou příchuť, a tak ani nevím, co se vyfotilo na naší poslední zastávce u Žatce, kde jsme se snažili chytat blesky na zadní straně jedné z odcházejících bouřek. Připadalo mi úplně zbytečné pokoušet se o takový póvl.

Radarový snímek s detekcí blesků CELDN v čase 23:15 SELČ. Křížek značí Žatec.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 244.2 kB

Pak jsme se definitivně rozloučili s Tomášem, který jel dále svou cestou.  S Lubošem jsme pokračovali zpět do obce, kde jsem parkoval se svým autem a tam se nečekaně odehrálo takové poslední dnešní setkání s bouřkou. Už cestou docela přibývalo silnějších blesků a jak jsme dorazili na parkoviště, tak se to teprve rozjelo. Spustil se slejvák, že jsem měl problém přeběhnout pár metrů do svého auta. Ani z hlediska bezpečnosti to nebylo úplně jisté, protože některé CG-čka šly i pod kilometr a byly to tak dnešní nejsilnější hromy. Na zpáteční cestě do Slaného se povalovalo plno spadaných větví, až jsem se některým musel vyhýbat. Tak tady to muselo řádit! Doma jsem si pak konečně pustil plnohodnotnou radarovou animaci a mimo jiné jsem zjistil, že nás ta bouřka naštěstí vzala jen okrajem. Tím pádem se paradoxně nejednalo o takový propadák, jak se mi původně zdálo :-).

Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující noční postup bouří. Křížek značí Slaný.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 3486 kB

D. Müllerová, J. Drahokoupil – Brandýsek; Třebusice, okr. Kladno

Stupeň č. 3 Estofex nevydává zrovna každý den a když už se tak stane, je to pro všechny lovce bouřek svátek. Na našem území k tomu dojde jen jednou za pár let. V úterý 1.8. se tak sice nestalo přímo u nás, ale v sousedním Německu, kde se na zvlněné studené frontě  objevila trojka snad na vše možné. A jelikož padala taková slova jako supercely, tornáda, bow echo, derecho.., prostě hotový konec světa, několik kolegů se tam rovnou i vypravilo. Mě zbyla jen bledá závist, neboť jsem si takhle narychlo nemohla vzít dovolenou, a tak jsme doufali, že tady doma na pomezí jedničky a dvojky uvidíme alespoň vzdálenou blýskavici. Maximálně popojedeme někam blíž ke Krušným horám, kdyby tam pár těch supercel z Německa zabloudilo.

Německo ovšem po ránu skropila čurydeka, se kterou se sice nejspíš počítalo, ale už se  asi nepočítalo s tím, že se jí tam bude natolik líbit, že se jen tak nerozpustí a zabrání prohřívání povrchu a iniciaci bouřek. Odpoledne proto vydal Estofex mezodiskusi, že se celá situace posouvá víc na JV, tedy blíž k nám. Hurá. Bude něco i tady? Ostatně Aladin k nám s něčím počítal, ale až na 2. hodinu ranní. Zase se nevyspíme, po kolikáté letos už? Nadešel večer, ale bouřkám se stále nechtělo a po Německé straně Krušných hor putovala jen stratiformní zelenina. To bude fail, přestávala jsem doufat. Nakonec před zeleným lívancem naskočilo pár buněk uspořádaných do pásu, možná i supercel (cena útěchy pro naše zklamané kolegy na výjezdu v Německu) a spěšně se odsouvaly k SV směrem k Polské hranici.

My jsme zatím vyrazili na Rovina s úmyslem zkusit po setmění sprity. Utábořili jsme se na příjezdové cestě k Pcherským vrtulím. Bylo sice příjemně teplo a pás ukázkových kastelánů na SZ do nás vléval novou naději, že by se přeci jen něco ještě mohlo dít. Tímto ale pozitiva končila. Dohlednost díky zákalu, který by se dal krájet, byla více než mizerná a nad naše hlavy se natahoval jakýsi cirrovitý hnus, na kterém jsem sice později detekovala kolem Měsíce slabé malé halo, ale jinak to bylo naprosto kontraproduktivní.

Podvečerní kastelány - autor: Dagmar Müllerová

Dnes si můžeme o spritech nechat leda tak zdát. Zatím nám čekání zpestřovala oblaka krvežíznivého hmyzu, jež se právě chystala zasednout k večeři a aby jim lépe chutnalo, vítr, který se právě zvedl, dopravil odkudsi pronikavý zápach hnoje. Zalapali jsme po dechu. “Zelenina” na západě zdolala naše státní hranice a začaly se v ní tvořit bouřkové buňky. Tak jen pojďte. Blýskavice ovšem kvůli snížené dohlednosti na sebe dala celkem dlouho čekat. Zato pak se rozjela hotová diskotéka. Po celém západním obzoru prolétávala cégéčka v celkem slušné intenzitě. Jak se bouřka blížila, ubývalo cégéček a nastoupily anvil crawlery. Celkem oblíbený typ mezimračných, často velmi větvených blesků. Drtivá většina byla ovšem ukryta v mracích, které tak svítily celkem v kuse. Občas nějaký crawler vyletěl i s viditelným kanálem, bohužel klasicky často mezi expozice či při úpravě nastavení. Přesto se něco málo povedlo.

2 vzdálené CG blesky - autor: Dagmar Müllerová  3x CG - autor: Jan Drahokoupil

Série vzdálených CG blesků - autor: Dagmar Müllerová

Přibližující se shelf - autor: Dagmar Müllerová

Formující se shelf cloud - autor: Dagmar Müllerová

Anvil crawler I - autor: Jan Drahokoupil  Anvil crawler II - autor: Jan Drahokoupil

anvil crawler - autor: Dagmar Müllerová

Jdu si pro tebe! :-) - autor: Dagmar Müllerová  Zvláštní útvar na čele bouře - autor: Dagmar Müllerová

Bylo patrno, že na čele se formuje poměrně mohutný shelf. Podle radaru se to tvářilo skoro jako menší bow echo. To bude mazec. Čelo se rychle blížilo, jako by po nás natahovalo ruku. První kapky a asi budeme muset balit, ač jsem se nemohla od té podívané utrhnout. “Bow echo” mezitím detekovalo naši pozici a provedlo úhybný manévr ke Slanému. Dokonce se v něm objevilo i pár bílých pixelů, což by mohlo znamenat kroupy, tudíž nás to zas až tak moc nemrzelo. Rozhodli jsme se přesunout k Třebusicím. Déšť už nám sice znemožnil focení, ale chtěli jsme se alespoň ještě chvíli dívat. Nakonec ale bouře zeslábla a už z toho zbyl jen občasný problik v dešti. Bylo už dost pozdě, tak jsme tedy výjezd ukončili a zamířili domů.

A zatímco jsme se chystali do peřin, u Kladna naskočila v zeleném lívanci vnořená buňka a začalo to tam pěkně dunět, navíc provokativně na chvíli přestalo pršet. S mrazením v zádech jsem zvládla cestu do koupelny a zpět. Fuj, bouřky doma nemám ráda :-P…


Související odkazy:

http://www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=51&t=1744 – Bouřky 1.8.2017 ve fóru A.S.S.